SISSEJUHATUS
Käsikellad on üldiselt vähetuntud muusikariistad. Inimesed on küll näinud neid ja teavad millised nende kuju, aga nende ehitusest ja kõlatekkest ei teata suurt midagi. See on ka paljudele käsikellamängijatele tundmatu asi. Üldiselt on inimeste jaoks käsikellad käepidemega kellukesed. Nende jaoks, kes rohkem asjast huvi tunnevad ja harrastavad käsikellamängu, on need hoopis midagi enamat. Käsikellad ei ole ainult kell ja käepide, nendes on midagi palju rohkemat peidus. Nende muusikariistadega muusika loomine on hea kogemus. See arendab meeskonnatöö oskust, kuna enamasti mängitakse käsikelli ühtse ansamblina, vahel harva kasutatakse neid ka sooloinstrumentidena.
KÄSIKELLADE AJALUGU
Käsikellad on vanimad muusikainstrumendid inimkonna ajaloos. Need olid Lähis-Idas kasutuses juba rohkem kui 1000 aastat enne meie ajaarvamise algust. Vanimad käsikellad on leitud Hiinast, valmistatud umbes 3600 aastat tagasi. Neid võib näha erinevates muuseumides üle maailma.
Käsikellad arenesid välja kirikukelladest. Aastal 1660 valmistasid William ja Robert Cor esimese komplekti häälestatud käsikellasid, et saaks harjutada kellamängu ka väljaspool kirikutorni. Üsna pea hakkas kellamängijaid huvitama nende väikeste kirikukelladega meloodiate mängimine. Alustati kergetest folkmuusika lugude seadetest mõnele kellale. Kaheksateistkümnenda sajandi lõpuks oli igal Inglismaa külal oma käsikellaansambel.
Käsikellad tulid lääne muusika instrumentide hulka seitsmeteistkümnendal sajandil, kui käsikellameistrid õppisid kelli häälestama. Üsna pea sai käsikellamäng omaette kunstiks. Kui käsikellamängu kunst muutus peenemaks, nõudlikumaks ja kõrgetasemeliseks, suurendati kellakomplektide suurust.
Järgnevatel sajanditel kogus käsikellamäng hulgaliselt toetus ja populaarsust. Järjest rohkem inimesi hakkasid huvi tundma nende imeliste muusikainstrumentide vastu.
Nagu ka kunagi varem, on usk ja käsikellad tihedalt seotud. Enamus kollektiive tegutsevad kirikus või selle ümbruses.
KÄSIKELLADE VALMISTAMINE
Käsikellade valmistamine saab alguse paberil, kuhu disainer joonistab sellise kella kuju, mis võimaldab tekitada kindlaid ülemhelisid. Kella kõla sõltub kella kujust, ava diameetrist ja seina paksusest. Kui viimistletud joonis on valmis, tehakse sellest proovivorm, millest omakorda tehakse liivavorm pronkskella valamiseks.
Pronksivalu, millest käsikellad valmistatakse on koostisega 80% vaske ja 20% tina. Kui metall on sulatatud valatakse see spetsiaalsete avade ja rennide kaudu liivavormi, kuni vormi süvendid on sulametalli täis.
Kui pronksisulam on tardunud, eemaldatakse liiv ja üleliigne pronks. Saadud toorik tsentrifuugitakse puhtaks sissepõlenud liivast ja jääkainetest.
Treialitööde osakonnas toimub toorikule lõpliku vormi andmine ning häälestamine. Alguses treitakse kella tooriku väliskülge, kuni saavutatakse täpne kuju. Edasi treitakse toorikut seestpoolt. Samal ajal toimub ka kella häälestamine. Kui kell on saavutanud õige kuju ja on häälestatud, saadetakse see lihvimisele, poleerimisele ja lõpphäälestusele. Kell lihvitakse seest ja väljast. Kella lihvimisel saavutatakse täpne häälestus.
Käsikella teised osad - käepide, käepideme piiraja, haamer ja tila - valmistatakse käsitööna. Kokkupandud kel seatakse valmis lõplikuks montaažiks.
Seejärel teeb kokku pandud kell läbi indekseerimisprotsessi, mille käigus määratakse need valumeetrid millega saavutatakse täielik tonaalsus. Nende parameetrite alusel pannakse kirja kella omadused ning kellavalu loetakse kinnitatuks.
Iga kell läbib täieliku muusikalise ja mehhaanilise kontrolli, enne kui moodustatakse sobivate kellade harmoonilised oktaav-komplektid.
Viimane lihv antakse kelladele neid käsitsi poleerides. Käsikellad pakitakse korralikult ja asetatakse transportimiseks kohvritesse. Igas kohvris on igale kellale täpselt sobiva suuruse ja kujuga polsterdatud pesa, kus kelli hoitakse nii transportimise ajal kui ka niisama hoiustamisel.
Kes meisterdavad käsikelli
Käsikelli valmistavaid valukodasid on mitmeid. Hetkel tegutsevateks valukodadeks on Malmark, Schulmerich, John Taylor Bellfounders ja Whitechapel Bell Foundry. Nendest kuulsamad on kaks esimest: Schulmerich ja Malmark USAs. John Taylor Bellfounders ja Whitechapel Bell Foundry tegutsevad Suurbritannias. Kuigi eelnimetatud tehased paiknevad erinevates riikides, valmistatakse kõikjal nn inglise käsikelli.
1. Schulmerich
Schulmerich asutati aastal 1935 George Schulmerich’i poolt. See on maailma suurim karillionite ehk kellamängude ja käsikellade tootja. Schulmerich on vanim inglise käsikelli tootev valukoda Põhja- Ameerikas.
Schulmerichi töötajad arendasid välja esimese elektroonilise kellamängu. 1991. aastal esitlesid nad esimesena täisdigitaalset elektroonilist kellamängu, millel pole ühtki liikuvat osa. Mõned aastad hiljem esitleti tõelise valumetalli kõlaga elektroonilist kellamängu.
2. Malmark
Malmark loodi aastal 1973 Jacob H. Malta poolt. Jacob töötas enne Malmarki asutamist Schulmerich´is asepresidendi ja peainsenerina. Ta lahkus sealt kui omanikud vahetusid. Jacob töötas Malmarki asepresidendi ja sekretärina, arendas turundus- ja müügiprogramme kuni oma surmani aastal 2004.
Malmarki tehas võttis käsikelladetootmises kasutusele mitmeid uuendusi. Kelladele tehti eri värvi käepidemed, nagu on ka klaveri klahvid- mustad ja valged. Nii oli mängijatel lihtsam kelli üksteisest eristada. Lisaks pandi käepidemetele kella nimi (nt. C6). Pehmet ja mugavat käepidet oli parem käes hoida. Pehmed ja töökindlad vedrud kella pendli küljes tegid samuti kellamängu lihtsamaks. Tänu nendele sai kellalööke paremini kontrollida ja teha rohkem dünaamikat.
Uute kellade läbimüük kasvas kiiresti. Uusi Malmarki käsikelli kiideti ning jutud nende kohta liikusid kiiresti dirigentide ja teiste muusikaga seotud inimeste kaudu. Kuna nõudlus käsikelladele kasvas jõudsalt, vajati kiiresti lisaruumi kellade valmistamiseks. Selletõttu koliski ettevõte viis aastat peale loomist uude suuremasse hoonesse. Aastal 1985 kolis valukoda uuesti, oma praegusesse asukohta Pennsylvanias.
Aastal 1982 tutvustas Malmark muusikamaailmale madala hinna aga kõrge kvaliteediga handchime’e mida sai kasutada algkoolides muusika õpetamiseks.
1992. aastal tutvustati uut ideed käsikelladisainis kasutades alumiiniumi bass kellade valmistamisel. Alumiiniumi lisamine pronksile käsikellade valmistamisel vähendas nende kaalu ja kindlustas tugeva ja kindla põhitooni.
Malmark on tänase päevani juhtiv inglise käsikellade valmistaja ja häälestaja. Töötajad üritavad luua uusi lahendusi, et muuta käsikellad veel täiuslikemaks kui need hetkel on.
3. John Taylor Bellfounders
Valukoda toodab käsikelli, chime’e ja karillione klientidele kogu maailmas. Bellfounders jätkab käsikellade valmistamise traditsioone, mis on olnud muutumatud alates neljateistkümnendast sajandist. Tegu on maailma suurima valukojaga. Tänu sajandite pikkusele kogemusele ja tehnika viimase sõna kasutamisele on nad kellade tootmise ja disaini ning häälestamise poolest maailma esirinnas.
Käsikellade valmistamisel on nad üle võtnud endiste professionaalide traditsioonid ja praegused meistrid omavad kogemusi käsikellade valmistamise igas küljes. Peale traditsioonide kasutavad nad ka uusima tehnoloogia abi, kui vaja.
4. Whitechapel Bell Foundry
1570. aastal asutatud Whitechapel Bell Foundry on Guinnessi rekordite raamatusse kantud kui Inglismaa vanim tööstusettevõte. Selle valukoja meistrite poolt on tehtud sellised kuulsad kellad nagu Montreali Suur Kell ja Big Ben Westminsteri palee juures.
KÄSIKELLADE EHITUS