NÜÜDISAJA KUULSAMAD KÄSIKELLAANSAMBLID MAAILMAS
Maailmakuulsaid käsikellaansambleid leidub kõikjal. Enamasti on need küll Ameerikast pärit, aga neid leidub ka mujal. Kuulsamad Ameerikas tegutsevad ansamblid on Sonos Handbell Ensemble, Bells Angles, Sonoran Bells ja Southminster Ringers. Eestit on neist külastanud
Sonos ja Alberta Guild. Tuntud koosseisud, kes on veel meie riigis esinenud on Kiriku Handbell Ensemble Jaapanist, Pizzazz Handbell Trio Inglismaalt ning Dolce ja Sonus Soomest.
1. Sonos Handbell Ensemble
Sonos Handbell Ensemble loodi aastal 1990. Nad on viinud käsikellamängu uuele tasemele. Nad on julgustanud heliloojaid kirjutama teoseid ainult käsikelladele ning ka käsikelladele koos teiste muusikainstrumentidega. Sellisteks teosteks on näiteks William Ludtke'i "Suite for handbells and orchestra" (1994) ja Sümfoonia number 3, „Suvevihm“ (1997) koos Oakland East Bay sümfooniaorkestriga. Vimane sai kriitikutelt kiitvaid arvustusi ja Ludtke`i muusikaline draama „Gaia Sophia“ (1998) esitas käsikelli kui suurt ja tähtsat osa ooperist.
Sonos on lummanud oma musikaalsuse ja oskusliku mängutehnikaga palju kuulajaid nii Ammerikas kui ka mujal maailmas. Nad on käinud kontsertreisidel nii Ameerikas, Jaapanis kui ka mujal. Nad on käinud esinemas ka Eestis, seoses üritusega Bells Art 2011.
Sonose dirigent, James Meredith, on pärit Põhja-Carolinast. Oma bakalaureusekraadi kunstis sai ta Põhja-Carolina Chapel Hilli´i Ülikoolist ja magistrikraadi Tulane Ülikoolist. James on teinud palju koostööd mitmete kuulsate lauljatega, näiteks mezzo-sopran Frederica von Stade´iga. Olles nii klaverisaatja kui ka dirigent, on ta kokku puutunud veel selliste tuntud muusikutega nagu Gerald Moore, Elizabeth Schwarzkopf ja Eleanor Steber.
Professionaalse muusikuna, püüdleb James kõrge kvaliteedi poole ka oma töös käsikelladega. Koos Sonosega on ta teinud palju, et muuta käsikellad muusikavallas populaarsemateks ja rohkem kasutatavamateks instrumentideks. Nad on esinenud koos sümfooniaorkestriga ja teiste ansamblitega.
2. Southminster Ringers
Southminster Ringers, mis asutati 1969 aasta septembris, loodi kaheksast koolinoorest ja nende juhendajast Thomas C. Flynn’ist. Nende ühisteks huvideks olid käsikellamäng ning panustamine proovidesse ja esinemistesse. Hetkel on ansambli liikmeteks 14 keskkoolinoort, kes kuuluvad Southminsteri Presbyterian Kiriku kogudusse.
Algul oli neil kasutada 25 käsikella. Tänu liikmete arvu kasvule, oli kelli vaja juurde hankida. Nüüd kuulub nende käsikellavaramusse viis oktaavi Schulmerich’i käsikelli (kahte oktaavi on kaks komplekti), neli oktaavi Malmark’i kellasid, kolm oktaavi Malmark’i chime’e, 16 Petit-Fritsen Dutch käsikella ja mitu Whitechapel’i kella, et komplekti veelgi suurendada.
Alates 1976st aastast on nende esinemise riietuseks kilt ja pleed nende, rõhutamaks Presbyterian´i Kiriku šoti päritolu. See vormiriietus on kasutusel ka täna.
Southminster Ringers´i esituses võib kuulda erinevatesse muusikažanritesse kuuluvaid palu. Muusikastiilideks on näiteks klassika, folkmuusika ja hooajalised palad. Samuti esitavad nad ka teoseid, mis on kirjutatud spetsiaalselt keskmise suurusega kelladele. Nad on esinenud kõikjal: koolides, valitsuse üritustel, kirikutes, kultuuri- ja heategevusüritustel.
2010. aastal osalesid nad Eestis, Pärnu Käsikellastuudio dirigendi Elo Kesküla, Richard Pinkerton’i (USA-st), nende endi praegune dirigent ja Pärnu Rääma Põhikooli korraldatud üritusel Bell Force 2010, Pärnus.
Thomas C. Flynn, Southminster Ringersi asutaja, on kirikumuusik. Tal on silmapaistev karjäär artisti ja õpetajana. Tema eesmärgiks on julgustada arusaamist ja kasvu läbi esinemise. Thomase asjatundlikkust sel alal on mõjutanud tema loomulikud võimed muusikas, kogemused ja hea haridus. Tema edu vabatahtlike lauljate ja pillimängijate õpetamisel on saanud suure tunnustuse osaliseks. Tema tööd mõjutab ka tema sügav religioossus.
Thomase juhendatav noorteansambel on teinud 17 rahvusvahelist esinemistuuri. Nad on saanud Ameerika presidendilt neli kutset esinemaks Valges majas. Neil on ka olnud mitmeid esinemisi telesaadetes, nii riiklikes kui ka kohalikes.
Richard Pinkerton on Pittsburghis tegutseva Southminster Ringers´i dirigent. Ta on muusika ja kaunite kunstide minister. Richard on vastutav käsikellaansamblite, vokaalansamblite ja teiste muusikakollektiivide eest Pittsburghis. Oma bakalaureuse kraadi sai ta Bucknell´i Ülikoolist, kus ta õppis matemaatikat, muusikat ja arvutitehnoloogiat. Magistri kraadi orelimängus saavutas ta aga Clevelandi muusikainstituudis.
3. Sonoran Bells
1999. aastal loodi Tucson’is, Arizona’s mittetulundusühinguna käsikellaansambel Sonoran Bells. Kuna liikmed valiti prooviesinemiste kaudu, on tegu musikaalselt võimeka koosseisuga. Elukutsetelt on kõik vägagi erinevad: muusikud, insenerid, õpetajad ja teised.
Ansambli kellakomplekti kuuluvad viis oktaavi Malmarki käsikelli, viis oktaavi Malmarki chime’e, kolm oktaavi Whitechapeli käsikelli ja kolm oktaavi Petit-Fritseni käsikelli.
Sonoran Bells tõestas kiiresti oma professionaalsust. Ansambel on väga uhke oma käsikellaalase hariduse üle. Sonoran Bells püüab olla professionaalne ja artistlik vara kogukonnale. Nad on korraldanud festivale ja töötubasid läbi aastate. Nende repertuaari kuuluvad lood sellistest muusikažanritest nagu klassika, ragtime, Brodway show lood ning lisaks ka jõulupalad.
Sonoran Bells´i kunstiline juht ja dirigent on Shannon Casey. Oma bakalaureusekraadi sai ta 1999. aastal Music Education´is ja meistrikraadi dirigeerimises Arizona Ülikoolist 2001. aastal.
Shannon puutus esimest korda kokku käsikelladega Cheyenne´i kirikus, kus ta osales noorteansambli töös. Alates 2004. aastast tegutseb ta Sonoran Bells´i dirigendina.
4. Bells Angels
Ameerikas, Wallington´is, Carew Manor´i koolis, kus õpivad õppimisraskustega ning autistlike sümptomitega lapsed, tegutseb käsikellaansambel Bells Angels. Nende tehnika ja kellamäng erinevad suurelt traditsioonilisest kellamängust. Nad ei seisa laudade taga, vaid vabalt ja muusikasse sisse elades. Ansambel mängib populaarsete laulude viise, millele vahel lisanduvad ka komöödia ja draama.
Ansambel on tegutsenud neli aastat. Nende juhendajaks on Emily Walker. Aastal 2012 sai ta Bells Angelsite juhendamise eest Royal Albert Hall´is auhinna “Classic FM Music Teacher of The Year”.
KELLAMÄNG EESTIS
Eestis tegeletakse käsikellamänguga aktiivselt. Erinevad koosseisud on esindatud nii Tallinnas, Tartus, Pärnus kui ka Raplas. Kõige rohkem on ansambleid Tallinnas: Arsise kelladekool, Campanelli, Kellaring. Tartu ja Pärnu on mõlemad esindatud ühe stuudioga: Tartus on selleks Arsise kelladekooli filiaal ja Pärnus Käsikellastuudio Agapella. Raplas tegeletakse kellamuusikaga Ühisgümnaasiumis.
Esimese kellakomplekti tõi Eestisse Aivar Mäe . Idee tekkis sellest, et Aivar Mäe viibis 1991. aastal Ameerika Ühendriikides, täiendades end Portlandi Ülikoolis. Oma sealviibimise ajal nägi ta esmakordselt kellade ansambli etteastet ühel kontserdil, kus tekkis idee tuua imeline kunst ka Eestisse.
Koosseisud ja juhendajad
Tallinnas on kellamänguga tegeletud juba kakskümmend aastat. 1993. aasta juunis saabusid Eestisse esimesed kolm oktaavi käsikelli USA Inglise Käsikellade Mängijate Gildi esindajatelt kingitusena Aivar Mäele ja tema koorile ARSIS. Sellest ajast alates on ka tegutsenud Eesti esimene ansambel sel alal - Arsise kelladeansambel. See ansambel kasvas välja ARSISE kammerkoorist. Täna tunnevad kellamängust rõõmu kaheksa professionaalset kellamängijat.
1999. aastal avas Tallinnas uksed Arsise Kellade kool. Seal õpetatakse käsikellamängu, solfedžot, muusikaajalugu ja klaverit. 2001. aastal andis Eesti Vabariigi Haridusministeerium Aivar Mäele loa avada Arsise Kellade kooli filiaal Tartus. Seal on dirigendiks Mari Tooming.
Tallinnas tegutseva kellaansambli KellaRing dirigent on Inna Lai. KellaRing on sõnademäng kahest sõnast, eestikeelsest „kell“ ja inglise keelsest „ring“, mis tähendab helistamist. 2005. aastal sai väikeste tüdrukute koor Nõmmelill 10. juubeliks kingituseks komplekti käsikelli- neli oktaavi handchime`e. Alates sellest ajast on tegutsenud ka kellaansambel. Samuti kuulub Inna Lai juhatuse alla Campanelli kellaansambel. Campanelli on tegutsenud Nõmme Kultuurikeskuses alates 13. veebruarist 2005. a.
Rapla Ühisgümnaasiumi kellade ansambli juhendaja on Eha Meidla. Koosseis on tegutsenud alates 2001. aastast. Nende repertuaari kuulub kõige rohkem popmuusika lugusid, aga üldiselt mängitakse kõike, mis on kätte saada. Kontserte andes piirdutakse ainult Eestiga. Esinemiste arv sõltub tellimustest ja kooli juhtkonnast. Mõni inimene juhtkonnast soosib esinemisi, teised ei näe sellel mõtet-
Pärnus tegutseva Käsikellastuudio dirigentideks on Elo Kesküla ja Helvi Treiblut.