+372 51 75 077
info@kasikellad.ee

Eestis korraldatud käsikellafestivalid

EESTIS KORRALDATUD KÄSIKELLAFESTIVALID

Eestis on seni korraldatud kaks käsikellafestivali: Bell Force 2010 ja Bells Art 2011. Mõlema festivaliga seoses on meid külastanud ka mitmed välismaa käsikellaansamblid. Need festivalid on toonud Eestile tuntust käsikellamängijate hulgas üle maailma.

1. Bell Force 2010

Bell Force 2010 oli eesti esimene käsikellafestival, mille korraldajateks olid Pärnu Rääma Põhikool, Elo Kesküla ja Richard Pinkerton, Southminster Ringers´i dirigent Pittsburghist (USA).

Idee sellise käsikellafestivali korraldamiseks tuli Richard Pinkertonilt, kes mõned aastad varem oli olnud külaliseks Pärnu Käsikellastuudiol Agapella (tol ajal kandis see veel nime Agape kiriku käsikellade ansambel). Kuna see kohtumine jättis talle sügava ja hea mulje, otsustas ta korraldada midagi võimsamat ja suuremat- käsikellade festivali Pärnus.

Bell Force´il osalesid Eesti parimad ja tuntuimad ansamblid- Pärnu käsikellastuudio Agapella, Tallinna Arsise noorteansambel, Tartu Arsise noorteansambel, KellaRing ja Nõmmelill. Osalejaid oli ka välismaalt: Ameerikast Southminster Ringers ja Saksamaalt Berliini käsikellade ansambel Andreas Hillger´i juhendamisel.

Kõik festivalil osalenud koosseisud andsid Pärnus või selle ümbruses kontserdi. Festivali avalöögi tegid Arsise noorteansamblid oma kontserdiga Pärnu Raehoovis. Edasi sai esinemisjärje endale kõige kaugemalt kohale tulnud külaline, Southminster Ringers, kes andis meeldejääva kontserdi Pärnu õigeusu kirikus. Berliini ansambel, KellaRing ja Nõmmelill aga tegid ühise kontserdi Häädemeeste kirikus.

Festivaliga seoses toimusid õpitoad ja ühisproovid Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumis ja Pärnu kesklinna koolide võimlas. Koondorkestrina, kus osales 73 mängijat esitati mitu teost. Nendest tuntuim oli Ülo Vinteri „Põhjamaa“. Selle loo ajal olid solistideks trompetimängija Chirs Sommer ja Agapella väikesed mängijad plaatkelladega. See oli ka festivali viimane lugu.

2. Bells Art 2011

Järgmisel aastal otsustas Arsise kelladekooli juhataja Aivar Mäe korraldada ka Tallinnas käsikellade festivali. Ta kutsus osalema lähiümbruses tegutsevad tähtsamad ansamblid. Seekord oli kohal rohkem välismaal tegutsevaid ansambleid kui aasta varem Pärnus. Kohale tuldi Soomest, Ameerikast, Inglismaalt ja isegi Jaapanist. Eestist olid esindatud kõik suuremad käsikellaansamblid. 

Nagu ka Pärnus toimunud festivalil said Tallinna festivalilgi kõik osalejad anda kontserte. Festivali avapaugu tegid Arsise kelladeansamblid. Järgmisel kontserdil olid neid aitamas USA, Inglismaa ning Jaapani käsikellamängijad, kellega koos esitati Tallinna Raekoja platsil Peeter Vähi uudisteos „Pronksipeegeldused“, mis on kirjutatud käsikelladele ja tornikelladele.

Galakontserdil Niguliste kirikus esinesid taaskord kõik ansamblid. Seal tulid esitusele ka ühislood. Üks nendest oli paljudele tuntud Pjotr Tšaikovski „Juuni“.