+372 51 75 077
info@kasikellad.ee

"Kaks aastakümmet pronksiseid käsi" Pärnu Postimehe artikkel 1.dets 2018, reporter Laura Vadam

"Kaks aastakümmet pronksiseid käsi" Pärnu Postimehe artikkel 1.dets 2018, reporter Laura VadamKaks aastakümmet pronksiseid käsi
01.12.2018

Käsikellamäng on kui klaverimäng, mille klahve puudutab korraga 15 inimest, kelle sõrmedele on määratud kindlad noodid. “See on absoluutselt koostööle üles ehitatud pill. Kuidas mängida, kui üks oktav täitsa puudu oleks?” mõtiskleb Elo Kesküla, Pärnu käsikellastuudio õpetaja, kes koos asutaja Helvi Treiblutiga täna suurejoonelise ja üllatusrohke kontserdiga kollektiivi 20 tegevusaastat tähistab.

Kahe aastakümnega on värvilised instrumendid pihus vahetunud pronksjate kelladega, 12 liikmest on moodustunud 80pealine kollektiiv, ühest ansamblist on kujunenud seitse ja käed saavad “pronksiseks” kolme põlvkonna harrastajad.

1998. aastal jõudis Agape kirikusse kingitusena paar karbitäit värvilisi kelli. Pianistina tuntud Maarja Talts tahtis nendega muusikat tegema hakata ja palus appi Helvi Treibluti.

“Hakkasime tasapisi ameeriklaste eeskujul nullist pihta. Eesmärk oli jõuda sinnani, et partituur mängijaid kõnetaks,” meenutab Treiblut. Kaks aastat hiljem 8. mail sõitsid 12 rahvarõivais pärnakat Ühendriikidesse, kus andsid mõne nädalaga 16 kontserti.

“Lapsed olid seal väga populaarsed. Teadsime, et pärast kontserti on alati naeratusvoor ehk uksel rivis seismine ja kohalikele enda rõivaste esitlemine. Eesti rahvariided lummasid ameeriklasi,” mäletab Treiblut.

„Meile on olnud oluline piiride lammutamine. Ühendame igasugu kiiksuga asju: olgu need suupillid või rahvamuusikutest viiuldajad. Võtame repertuaari lugusid, mida on mängijatel nauding mängida ja publikul niisama hea kuulata.“
Elo Kesküla

Samal aastal sai kellade ansamblist stuudio. Reisid ja uued pillid innustasid eestvedajaid jätkama. Täna mängivad käsikellade ansamblis lapsed, täiskasvanud ja vanaemadki. Kõige noorem harrastaja on kaheksane, vanim 80aastane.

“Pärnu-suuruse linna kohta on meid palju. Muidugi töötame oma võimete piiril,” tõdeb Kesküla, kes alustas stuudios tööd aastal 2009. “Kui koosseisuga liitusin, ei teadnud ma kelladest midagi. Õppisin lastelt ja nendega koos,” meenutab Kesküla, kes varem oli käsikellastuudioga seotud kontsertmeistrina.

Kollektiiv on aastatega rajanud oma tee: Ameerikas valdavalt vaimulik ja liturgiat teenindav käsikellamuusika on Kesküla jutu järgi leidnud Pärnus oma võtme. “Meile on olnud oluline piiride lammutamine. Ühendame igasugu kiiksuga asju: olgu need suupillid või rahvamuusikutest viiuldajad. Võtame repertuaari lugusid, mida on mängijatel nauding mängida ja publikul niisama hea kuulata,” räägib Kesküla, kelle sõnutsi on esitatud nii Metallicat kui Queeni “Bohemian Rhapsodyt”.

Käsikellad ei kuulu linna muusikakooli õppekavva, kuid Kesküla ja Treibluti juhatusel on Pärnus aastatega käsikellamängu õppinud kümned harrastajad ja professionaalidki. Näiteks on stuudiost tuule tiibadesse saanud trummar Rauno Pella.

„Teadsime, et pärast kontserti on alati naeratusvoor ehk uksel rivis seismine ja kohalikele enda rõivaste esitlemine. Eesti rahvariided lummasid ameeriklasi.“
Helvi Treiblut

Naudingu ja pilliõppe kõrval on õpetajad võtnud südameasjaks arendada laste muusikateoreetilisi teadmisi ja samuti anda tugev põhi solfedžos. “Tänapäeva noored ei tea, kes on Gustav Ernesaks, Georg Ots ja isegi Arvo Pärt. Soovin, et kui nad stuudiost ükskord lahkuvad, oleksid need nimed tuttavad,” loodab Trei­blut.

Nii õpetajad oma tegevust kirjeldavadki: see on rohkem kui pilliõpe. Käsikellastuudio on 20 aastaga pakkunud nii üllatusi kui vau-efekti, samuti humoorikaid seiku. Tänane juubelikontsertki tõotab põnev tulla.

“See on hea märk, kui juba ise õhinaga seda ootan. Kardan lausa, et need emotsioonid väljenduvad pisarates,” lausub Kesküla.

Kell 16 algav kontsert Tervise kultuurikeskuses räägib stuudio kujunemisloo, esitledes rariteetseid esemeid, mis Treiblut kokku kogus. Peale selle kohtuvad vilistlased ja praegused kasvandikud, Pärnu kammerkoor, suupilliklubi Piccolo ja viiuliansambel Spelmanslag.